Gdzie mają zastosowanie rury zbieżne?
Rury to specjalny rodzaj profili zamkniętych o przekroju w kształcie koła. Taka budowa powoduje, że są one w stanie zagwarantować pełną szczelność, a ich geometria sprawia, że stawiają one najmniejszy opór przy przesyle cieczy, gazów i materiałów sypkich. Równie ważne będzie też to, iż mają one wysoką odporność na działanie sił zginających, skręcających oraz ściskających i rozciągających w osi poziomej i pionowej, a także w przypadku oddziaływań skierowanych do nich pod kątem. Poza rurami przesyłowymi i konstrukcyjnymi korzysta się także z rur zbieżnych. Przekonaj się, co je wyróżnia i sprawdź gdzie są one stosowane najczęściej.
Czym charakteryzują się rury zbieżne?
Rury zbieżne nazywane też stożkowymi wyróżniają się swoją geometrią. Choć mają one również przekrój okrągły, to jego średnica zmienia się wraz z ich długością. Poczynając od jednego końca, rozmiary ulegają systematycznej przekształceniu, lecz na całej długości mają one jedną oś symetrii. Taka budowa zapewnia zachowanie cech wytrzymałościowych klasycznych rur, jednak gwarantuje dość duże zmniejszenie masy wynikające z mniejszej ilości materiału potrzebnego do wytworzenia elementów tego rodzaju. Korzysta się z nich przede wszystkim przy wznoszeniu konstrukcji wysokościowych. Co ważne, ich użycie pociąga za sobą niższe wymagania co do niezbędnego do ich montażu fundamentowania, jednak nie zmniejsza możliwej nośności, ponieważ siły stanowiące największe obciążenie kumulują się w niższych częściach rury.
Możliwe zastosowania rur stożkowych
Rury zbieżne są najczęściej stosowane do tworzenia konstrukcji nośnych dla tablic reklamowych, oświetlenia, a także masztów radiowych, używanych w telefonii komórkowej oraz infrastruktury energetycznej. Są też wykorzystywane jako podstawy elektrowni wiatrowych.