Jakie są wymiary rur stalowych?

Instalacje domowe i przemysłowe wymagają doboru rur o odpowiedniej średnicy względem ich zastosowania. Stal jest jednym z materiałów, z których wykonywane są rury cechujące się dużą odpornością na obciążenia mechaniczne. Podział rur stalowych uwzględnia kilka kluczowych parametrów, względem których są one klasyfikowane. Jednym z takich parametrów jest przeznaczenie rur stalowych. Dowiedz się więcej na temat wymiarów rur stalowych.

Podział rur stalowych a ich wymiary – co warto wiedzieć?

Rury stalowe dzielimy względem kilku kryteriów. Uwzględniają one m.in.:

  • gatunek stali, z którego zostały wykonane rury,
  • przeznaczenie,
  • kształt przekroju poprzecznego.

Ze względu na niezwykle istotne podczas wyboru przeznaczenie rury stalowe dzielimy na:

  • konstrukcyjne,
  • przewodowe,
  • na wymienniki ciepła,
  • wiertnicze.

W każdej grupie wyróżnia się dodatkowe podziały względem zastosowania rur stalowych.

Jakie są wymiary rur stalowych?

Wymiary rur stalowych uzależnione są od ich przeznaczenia oraz rodzaju. Wszystkie dostępne na rynku rury dobierane są pod względem dwóch wymiarów, czyli średnicy zewnętrznej rury oraz grubości ścianki. To podstawowe wymiary, jakimi trzeba się kierować podczas zakupu produktów z dostępnego na rynku asortymentu. W przypadku rur stalowych przyjmuje się, że rury o średnicy do 580 mm mogą występować w wariancie bez szwu lub ze szwem, co oznacza, że mogą, ale nie muszą być poddawane procesowi spawania. Zasada ta nie dotyczy rur stalowych o średnicy powyżej 580 mm, które zawsze muszą być spawane wzdłużenie lub spiralnie.

Wymiary rur stalowych domowych instalacji wodno-kanalizacyjnej

W przypadku domowych instalacji stosowane są najczęściej rury stalowe ocynkowane. Ich wymiary dobiera się względem zastosowania. W przypadku instalacji łazienkowych do montażu większości urządzeń, czyli WC, bidetu, umywalki, wanny i prysznica stosowane są rury ½ cala, czyli rury o średnicy zewnętrznej 21,3 mm. Jeżeli montaż uwzględnia kilka urządzeń jednocześnie, to należy zastosować rurę stalową ¾ cala, czyli rurę o średnicy zewnętrznej 26,90 mm. W przypadku pionu głównego stosowane są rury o średnicy 1 cala, czyli rury o średnicy zewnętrznej 33,70 mm.

Galeria
rury
Certyfikaty
IMG-0009 t
Szybki kontakt
Prezes:
Tomasz Bąk
+48 501 31 29 62
E-mail: stalmat@poczta.fm