Poznaj rury ze względu na ich przekrój poprzeczny

Rury należą do elementów, które składają się na różne instalacje, od wodnej, przez kanalizacyjną, gazową, przemysłową, po cieplną. Służą do transportu wody, cieczy przemysłowych, ciepła, czy gazów technicznych. Jednak zastosowanie rur jest o wiele szersze, znajdziemy je także w przemyśle motoryzacyjnym, czy budowlanym, jako elementy kompozytowe konstrukcji. W zależności od przeznaczenia stosowane są rury wykonane z różnego rodzaju materiału. W przypadku kanalizacji stosowane są rury z PCV, a w przypadku gazów i wody, czy przy budowie konstrukcji, rury miedziane lub ze stali, które można zamówić w firmie Stalmat.

W zależności od zapotrzebowania stosuje się inny rodzaj rury, ze względu na jej wielkość, przekrój czy grubość ścianki. Im grubsza jest stal, z której rura jest zrobiona, tym większe ciśnienie ona wytrzyma. To ważne, aby stosować takie rury, które będą w stanie znieść przepływ danej substancji. Użycie rur zbyt cienkich skutkować może ich pęknięciem i wyciekiem np. gazu, co bezpośrednio będzie stwarzało zagrożenie. Różne normy ujmują różne wymiary rur, które, choć w świecie się od siebie różnią, to jednak są tworzone według odpowiednich wymogów jakościowych. Rury różni nie tylko grubość ścianki, ale także technologia produkcji, wyróżnia się bezszwowe, a także szwowe, łączone np. spawem. Ponadto można zakupić rury bez pokrycia ochronnego, a także rury w różny sposób chronione, różnymi powłokami, metalicznymi i niemetalicznymi.

Przekrój rur.

Podziałem, nad którym warto się skupić, jest ten ze względu na przekrój poprzeczny rur. Oceny dokonuje się bardzo prosto, patrząc na otwór rury, który może być okrągły, prostokątny, kwadratowy, eliptyczny, kroplowy czy wieloboczny. Kształt rury zależny jest od jej przeznaczenia. W przypadku rur transportujących substancje najpopularniejsze są rury o przekroju okrągłym, również dlatego, że są najbardziej ergonomiczne, i ciecze oraz gazy są najefektywniej transportowane. Jednak rury o przekroju okrągłym znajdują zastosowanie również przy tworzeniu rusztowań, ale również zadaszeń, czy elementów mebli. W przypadku tworzenia konstrukcji wykorzystuje się rury o przekroju kwadratowym, czy prostokątnym. Tworzy się z nich maszty do wiatraków, szyldy reklamowe, czy regały magazynowe. W przypadku zamówienia rur, w firmie Stalmat, można być pewnym, że rury będą spełniały odpowiednie normy i atesty. To ważne, aby wybierać te wykonane z najwyższej jakości materiałów i o odpowiednich wymiarach. Firma Stalmat specjalizuje się w rurach o przekroju okrągłym, produkując rury o świetle od 340 do 3600 mm, przy grubości ścianki od 2 do 40 mm. Można zamówić odpowiednią partię na swoje potrzeby, ale można również sprawdzić stan magazynowy firmy i wybrać choćby rury z demontaży czy upłynnień.

Galeria
rury
Certyfikaty
IMG-0009 t
Szybki kontakt
Prezes:
Tomasz Bąk
+48 501 31 29 62
E-mail: stalmat@poczta.fm