Jak dzieli się rury ze względu na pokrycie ochronne powierzchni?

Rury są niezwykle istotnym elementem wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia, a w szczególności w przemyśle i budownictwie. Stanowią bardzo ważną część konstrukcyjną umożliwiającą pracę większości zakładów. Wykonane ze stali są niezwykle twarde, mocne i wytrzymałe. W związku z szerokim zakresem ich użytkowania powstało wiele rodzajów i typów rur. Sprawdźmy, jak możemy je podzielić w kontekście pokrycia ochronnego.

Rury bez pokrycia ochronnego

Jeśli chcemy podzielić rury ze względu na pokrycie ochronne powierzchni pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest fakt, że ich znaczna większość produkowana jest bez niego. Wyróżniamy dwa rodzaje tego typu elementów, rury białe i czarne. Pierwsze z nich charakteryzujące się niezwykle wysoką jakością powierzchni, są obrabiane na zimno i najczęściej służą jako element konstrukcyjny. Często są również pokrywane różnego rodzaju smarami mającymi wzmocnić ich ochronę. Rury czarne natomiast są pokrywane niewielką warstwą zgorzeliny i tlenków, a czasami może wystąpić na nich rdza. Po zakończonej instalacji są odpowiednio zabezpieczane przed korozją poprzez nałożenie specjalnych powłok malarskich.

Rury zaopatrzone w pokrycia ochronne

W przypadku rur stalowych mających pokrycie ochronne powierzchni wyróżniamy dwa główne rodzaje:

  • metaliczne – rury cynkowane, zwykle użytkowane w przypadku instalacji wodnych i przemysłowych, ponieważ charakteryzują się wyjątkowo wysoką odpornością na rdzę,
  • niemetaliczne – tutaj mamy do czynienia z trzema rodzajami rur: pokryte asfaltem, lakierowane i emaliowane. Pierwsze są zazwyczaj używane do budowy rurociągów dalekosiężnych, natomiast pozostałe dwa typy znajdują zastosowanie głównie w przemyśle.

Zdecydowanie mniej popularne są rury pokryte wykładzinami takimi jak ceramika, guma czy PCV i przeznaczone są głównie do elementów, które podlegają ścieraniu. Wyróżniamy również rury platerowane, które świetnie sprawdzają się na przykład w przemyśle chemicznym.

Galeria
rury
Certyfikaty
IMG-0009 t
Szybki kontakt
Prezes:
Tomasz Bąk
+48 501 31 29 62
E-mail: stalmat@poczta.fm